ار آغاز مرحله ارتباط با مشتری تا مرحله نهایی تحویل پروژه غالباْ یک روند مشخص دارد که در اینجا خیلی ساده و سریع این مراحل رو به شما توضیح میدیم.

اینکه شما روند انجام پروژه رو بدونید این همکاری رو خیلی برای ما و شما آسان تر میکنه و ابهامات و نگرانی های احتمالی مشتری رو برطرف میکنه.

۱- ارایه ایده از سوی مشتری

در اولین مرحله مشتری ایده خود را جهت بررسی و تخمین هزینه و زمان اجرا با ما درمیان می گذارد. در این مرحله لازم است به موارد زیر توجه کنید:

 • هرچه اطلاعات دقیق تر و همراه با اسکرین شات ، نمونه های مشابه ، ترکیب رنگ مورد نظر و … بیشتر باشد خروجی نهایی پروژه به ذهنیت شما نزدیک تر خواهد بود.
 • لازم است اطلاعات بصورت طبقه بندی شده و مستند ارایه شود. ارسال اطلاعات بصورت پراکنده و طبقه بندی نشده از سوی ما پذیرفته نخواهد شد.
 • معیار اجرای پروژه از بابت هزینه، زمان و موارد قابل اجرا همین مستندات ارایه شده است. پس لازم است کلیه جزییات مورد نظر با دقت و حوصله لیست شود.
  پ.ن : مشکلی که در بعضی پروژه ها بوجود می آید مربوط به عدم توجه به همین بند است. به عنوان مثال مشتری میگه  مورد X بدیهی است و در همه اپ ها وجود داره و من فکر میکردم خودتون این مورد رو در نظر دارید.  ما : خیر مشتری گرامی، از دید ما هیچ چیز بدیهی در اجرای نرم افزار وجود نداره و لازمه همه موارد مورد نیاز از سوی شما قید شده باشه.
 • اشاره به دورنمای توسعه نرم افزار به ما کمک میکنه در بعضی موارد ساختار پروژه رو به نحوی ایجاد کنیم که براحتی مطابق با دورنمای ذهنی شما توسعه پذیر باشه.
 • کلیه موارد مطرح شده از سوی شما با اطمینان کامل نزد ما محفوظ هستش. حتی در صورتی که مذاکره منجر به عقد قرارداد و همکاری نشه.

 

۲- بررسی ایده و ارایه هزینه و زمان اجرا

کلیه موارد ارسال شده از سوی شما در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی میشه و نتیجه شامل موارد زیر به شما اعلام میشه:

 • هزینه انجام پروژه دقیق و کامل
 • مدت زمان اجرای پروژه
 • پیشنهادات احتمالی در مورد بهبود کارایی
 • در صورت درخواست مشتری : تغییر جزییات پروژه جهت کاهش هزینه و زمان اجرا

 

۳- توافق طرفین و عقد قرارداد

در صورتی که موارد قبلی مورد توافق طرفین باشه قرارداد بسته خواهد شد. جزییات پرداخت و سایر موارد مهم اجرای پروژه در متن قرارداد قید شده است.

دانلود یک نسخه از نمونه قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل

 

۴- ارایه طراحی اولیه

این مرحله اختیاری است. در صورتی که مشتری هیچ طرح اولیه ایی مد نظر نداشته باشد یک وایرفریم کامل از پروژه روی کاغذ ترسیم شده و برای بررسی رو ارایه نظرات مشتری ارسال می شود.
ارایه تغییرات و پیشنهادات احتمالی تا یک مرحله بدون هزینه و در صورت تکرار به ازای هر بار هزینه ایی اخذ خواهد شد.

 

۵- تایید طرح اولیه از سوی مشتری

در نهایت بعد از اعمال تغییرات به یک طرح اولیه نهایی بر روی کاغذ میرسیم.

 

۶- اجرای طرح گرافیک رابط کاربری

با توجه به طرح اولیه مورد توافق طراحی گرافیکی رابط کاربری نرم افزار اجرا و برای مشتری ارسال می شود.

 

۷- تایید طرح از سوی مشتری

در این مرحله با توجه به تایید وایرفریم از سوی مشتری تا یکبار تغییر در رابط کاربری بدون هزینه انجام شده تا تاییده مشتری اخذ شود.

 

۸- ارایه ملزومات اجرای پروژه از سوی مشتری

قبل از شروع پروژه لازم است مشتری الزاماتی رو که در هر پروژه میتونه متفاوت باشه در اختیار ما قرار بده. از قبیل:

 • تهیه سرور مجازی یا هاست
 • درگاه پرداخت
 • ایمیل  و دامین پروژه
 • ثبت نام در سرویس های مورد نیاز نظیر وان سیگنال (جهت ارسال نوتیفیکیشن)
 • لوگو
 • محتوای تست

 

۹- اجرای پروژه

مدت زمان اعلام شده جهت اجرای پروژه بعد از طی ۸ مرحله قبل شروع شده و در این مدت تیم برنامه نویسی روی اجرای پروژه کار می کنند.

 

۱۰- ارایه دموی آنلاین و  گزارش اشکالات نرم افزاری از سوی مشتری

بعد از اتمام مراحل برنامه نویسی و تست، پروژه بصورت آنلاین در اختیار مشتری قرار میگیرد تا مراحل آموزش و تست پروژه از سوی مشتری طی شود.

با توجه به هر پروژه مشتری یک مدت زمان تعیین شده جهت گزارش مشکلات احتمالی در اختیار دارد و در پایان دوره مرحله تست به پایان خواهد رسید و ما تعهدی در قبال مواردی که بعدا گزارش می شود نداریم. (به استثنا مواردی که از سوی تیم تایید شود که در طول مدت زمان تعیین شده قابل تشخیص نبوده .)

 

۱۱- دیباگ و تحویل نسخه نهایی

پس از اتمام دوره تست کلیه مواردی که از سوی مشتری گزارش شده و مربوط به مشکلات اجرایی پروژه باشد برطرف و نسخه نهایی تحویل مشتری می شود.

 

۱۲- پشتیبانی و توسعه ورژن های بعدی

هر پروژه ای نیاز مداوم به پشتیبانی دارد. پشتیبانی نرم افزاری به مدت یک ماه از تاریخ اتمام پروژه بصورت رایگان از سوی ما انجام خواهد شد. با توجه به حساسیت موضوع، تعریف پشتیبانی از پروژه در قرارداد بیان شده است.

در صورتی که مشتری نیاز به انجام تغییرات در پروژه داشته باشد موارد لیست شده و نسخه بعدی نرم افزار دقیقا مطابق با کلیه مراحلی که در بالا قید شد از ابتدا انجام خواهد شد.